Haber

Kazakistan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı üzerinden petrol sevkiyatına başlayacak

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, Kazakistan’ın 1 Ocak 2023’ten itibaren Bakü-Tiflis- Ceyhan Petrol Boru Sınırı üzerinden petrol sevkiyatına başlayacağını açıkladı.

Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, ülkesinin 1 Ocak 2023 prestijiyle Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Çizgisi üzerinden petrol sevkiyatı yapmaya başlayacağını duyurdu. İsmailov, gazetecilere yaptığı açıklamada, halihazırda hükümet tarafından petrol sevkiyatının Gürcistan, Azerbaycan, Özbekistan, Çin ve öteki ülkeler üzerinden yapılmasına yönelik yol haritasının uygulandığını belirtti. Tüm güzergahlarda petrol ihracat potansiyelinin genişletilmesi ve artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğüne dikkat çeken İsmailov, “Komşu ülkelerden meslektaşlarımız bunu anlayışla karşılıyor ve destekliyor. Bu konuda Kazakistan ile iş birliği yapmaya, transit imkanlarını sağlamaya hazırlar” dedi.

Başbakan İsmailov, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Çizgisi üzerinden 1,5 milyon petrol sevkiyatı mutabakatı yapıldığını ve bu ölçünün 6-6,5 milyon tona çıkarılması üzerinde çalışıldığını da kelamlarına ekledi.

Yılda ortalama 80 milyon tondan fazla petrol üreten Kazakistan, petrol sevkiyatını bin 500 kilometrelik Hazar Boru Çizgisi Konsorsiyumu (KTK) üzerinden ihraç ediyor. – ASTANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu