Haber

Yerel Yönetimler Balıkçılık ve Balıkçılık Çalıştayı Gerçekleştirildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Su İşleri Şube Müdürlüğü tarafından Yerel Yönetimler Balıkçılık ve Su İşleri Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda kıyı belediyelerinin denizde ve kıyıda yürüttüğü proje ve çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Online çalıştaya İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Hatay, Aydın, Muğla Büyükşehir Belediyeleri ve Edirne Belediyesi’nden uzmanlar katıldı. Çalıştayda, kıyı belediyeleri ile birlikte uzun vadeli, sürdürülebilir bir balıkçılık ve denizcilik yönetimi stratejisi hazırlanması planlandı.

fikir birliğine varıldı

Denizcilik yönetimi stratejisinin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için deniz türleri popülasyonlarının bilinmesi ve izlenmesi, habitatların adaptasyonu, ülkemizin 30×30 hedefleri doğrultusunda deniz koruma alanlarının oluşturulması, klasik balıkçılığın desteklenmesi, toplumun sağlıklı deniz kaynaklarına erişiminin desteklenmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. protein kaynakları ve deniz okuryazarlığının geliştirilmesi büyük değer taşımaktadır. ulaşmış.

BELEDİYELER ÇALIŞMALARINI DUYURDU

Çalıştayda, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyelerine bağlı olarak faaliyet gösteren balık halleri ve balık avlama yerleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi yapay resiflerle ilgili deneyimlerini, Aydın Büyükşehir Belediyesi ise su bitkileri konusundaki yenilikçi uygulamalarını paylaştı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde yeni kurulan Su İşleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yer alan “Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi”nin “Deniz Bilimleri Eğitim ve Araştırma Merkezi” olarak çalışmalarına devam edeceği belirtildi. Çalıştayda, TBMM Kararı ile oluşturulan TBMM Araştırma Kurulu’nun “Balıkçılık ve Su Ürünleri Sektöründeki Sorunların İncelenerek Alınacak Tedbirlerin Belirlenmesi” konulu çalışmasına da değinildi. gündem

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu