Haber

Türk-İş, 1 Mayıs’ta Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu

EDDA SÖNMEZ- SİNEM NAZLI DEMİR

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş),’ 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu. Türkiye Otel Lokanta Lokanta İşçileri Sendikası (TOLEYİŞ) Genel Başkanı Cemail Bakındı, Türk-İş heyeti adına yaptığı açıklamada, 1 Mayıs’ın sadece çalışanların değil, emeklilerin de geleceğinin bayramı olduğunu belirtti. , dar gelirlilere ve çocuklara da taviz vermeyeceğiz dedi. Bu vahşi kapitalist sistem bir gün mutlaka değişecek” dedi.

İstanbul’da ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ nedeniyle çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu heyetler halinde Taksim Meydanı’na gelerek Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Türk-İş de taksim7’ye bir heyet gönderdi. Türk-İş üyesi TOLEYİS Başkanı Cemail Bakındı, heyet adına çelenk koyduktan sonra kısa bir açıklama yaptı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere rahmet, geride kalanlara sağlık dileyen Bakındı, bölgedeki yaraların sarılması için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Edirne’den Hakkari’ye, İzmir’den Kars’a herkesin bir bütün olduğunu belirten Bakındı, Türk-İş olarak işçi hakları için mücadeleye devam edeceklerini ve bugüne kadar elde ettikleri kazanımlardan vazgeçmeyeceklerini belirterek, Türkiye’deki Suriyeliler en kısa sürede ülkelerine dönebilecekler. Geri dönmelerini talep ettiklerini belirten Bakındı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“TÜRK MİLLETİ YURTTAN HİÇ ÇIKMAZ:

BU GÜÇLÜ KAPİTALİST SİSTEM BİR GÜN MUTLAKA DEĞİŞECEK: Bu ülkenin bölünmesine asla izin vermeyeceğiz. Türk İş dünyası ‘Vatanımız, toprağımız varsa milletimiz varsa varız’ diyen bir topluluktur. Bugüne kadar başardıklarımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Bu acımasız kapitalist sistem bir gün mutlaka değişecektir.”

Anıt önünde bir süre sloganlar atan heyet, 1 Mayıs 1977’de Taksim’de düzenlenen mitinge düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitirenler için Yararı Yokuşu’nda anma töreni düzenledi. Türk-İş heyeti buraya karanfil bıraktı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. TOLEYİS Başkanı Cemail Bakındı, “Ruhları şad olsun. Soma, Bartın ve Amasra’da meydana gelen depremde şehit olan kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Ülkemize bir daha böyle kötü günler getirmemesini Allah’tan niyaz ediyorum.”

Kaynak: ANKA / Yeni

haber-han.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu